U sklopu 12. izdanja Festivala mediteranskog filma Split, u petak, 14. lipnja, održan je sastanak na kojem su uz predsjednika Kino mreže Alena Munitića sudjelovali Vjera Matković iz Ministarstva kulture i Chris Marcich, ravnatelj HAVC-a.
Cilj radnog sastanka bio je usklađivanje planova i strategija Ministarstva kulture, Kino mreže i HAVC-a ali i osnivanje radne skupine koja bi pomogla u rješavanju nekih od problema i ubrzala rješavanje istih.
'Zadnjih godina se jako puno toga napravilo za kinoprikazivaštvo i tzv. mala kina ali naravno uvijek ima mjesta za napredak. Zajednički nam je cilj rad na razvoju publike - pogotovo one za nezavisni i hrvatski film. Naravno, bitno nam je raditi i na razvoju publike djece i mladih kao budućih gledatelja i to na razini cijele zemlje. Ovaj je sastanak bio bitan i zato jer smo se dotakli teme daljnjeg ulaganja u opremu, uređenje i općenito investicija u razna kina. Isto tako bilo je riječi i o usklađivanju gledanosti i nekim drugim programskim obavezama.' rekao je nakon sastanka predsjednik Kino mreže Alen Munitić.
Dodaje kako će do kraja svog mandata raditi i na individualiziranoj edukaciji članova Kino mreže. Uskoro kreće i 'Kino doktor' - zanimljiv projekt kroz koji će se pomagati konkretnom kinu koje se javi s određenim problemom. Naravno, krajnji je cilj da sva kina postanu članovi Kino mreže te će se u narednom razdoblju pristupati nedavno digitaliziranim kinima koja eventualno ne znaju za postojanje Kino mreže.
Chris Marcich, ravnatelj HAVC-a, ističe kako, u suradnji s Alenom Munitićem, treba definirati potrebe mreže te ih onda sustavno i rješavati. 'U planu je formiranje radne skupine koja bi objedinila sve ideje, planove i zahtjeve, predložila ih Kino mreži te ih onda i provela. Problemi postoje, a većinom se svode na prikupljanje podataka o gledanosti. Pod time mislim na distributere i prikazivače koji ih ne dostavljaju redovito ili nisu na jednom mjestu. Plan je taj dio objediniti upravo u HAVC-u kako bi ti isti podaci postali dostupni svim zainteresiranim strankama. Bitna tema bila je i hrvatski film - prvenstveno njegova dostupnost istovremeno u malim i tzv. velikim kinima.', zaključio je Marcich.
Hrvatska mreža neovisnih kinoprikazivača osnovana je 7. studenog 2014. kako bi se ojačao položaj neovisnih kina unutar filmske djelatnosti te kako bi pokrenuli i razvijali filmsku kulturu u svim njezinim oblicima diljem Hrvatske. Kino mreža danas broji 44 člana i 64 kina u 46 gradova i otoka diljem Hrvatske. Neovisni kinoprikazivači obavljaju javnu funkciju koja se temelji na njihovom statusu javnih ustanova, umjetničkih organizacija ili misiji koju su si zadali. Javna funkcija obuhvaća promociju filma kao umjetničkog rada, posredovanje filmske kulture u obrazovnim programima, kritički i refleksivni pristup te servisiranje prikazivačkih potreba lokalne filmske produkcije. Višegodišnji rad i angažman svih članova Kino mreže dosad su rezultirali brojnim uspješnim projektima na području umrežavanja neovisnih kinoprikazivača, razvoja filmske pismenosti i filmske publike.