U sklopu 16. Festivala mediteranskog filma Split završen je službeni dio programa Industrija, u kojem je sudjelovalo oko 200 akreditiranih filmskih profesionalaca, ali i zainteresirana javnost, s posebnim naglaskom na djecu, mlade i studente.
Program je otvoren u petak, razgovorom s Robertom McKeejem, s kojim je razgovarao hrvatski scenarist i redatelj Nikola Kuprešanin, nakon kojeg je uslijedilo predstavljanje hrvatskog prijevoda njegove kultne knjige “Story”, a koji je novinarka i nezavisna kritičarna Kristina Tešija vodila s Jelenom Tabak, prevoditeljicom i izdavačicom knjige.
Naredna dva dana obilježena su gustim rasporedom koji je u velikom broju okupio male i velike u Kinoteci Zlatna vrata.
Uz, sada već tradicionalnu scenarističku radionicu, u okviru koje su nagrađena dva projekta, hrvatski projekt “Fleke” glavnom nagradom u iznosu od 1500 eura i grčki projekt “Heroji” s posebnim priznanjem, održane su i radionice sinkronizacije, izrade filmskih plakata, razvoja videoigara, te razgovori na temu položa žena u industriji i predavanje s izvrsnom Jelenom Miholjević.
Deni Mašić, Klara Rihtar, Lara Jerončić, Lovre Kondža, Nika Petrović, Tara Kuster i Vjeko Krtolačić, studenti s Umjetničke akademije u Splitu, Akademije dramskih umjestnosti u Zagrebu i studija Komunikacija i medija u Splitu, su pod vodstvom redatelja Luke Rukavine i glazbenikom i glazbenim producentom Vojanom Koceićem iz Pilot studija, sinkronizirali kratki animirani film “Pisma na kraju šume”, a sjajno obavljeni posao će se moći pogledati u četvrtak, 22. lipnja na Tvrđavi Gripe.
Na radionici “od ideje do videoigre” sudjelovalo je 13 djece u dobi od 8 do 12 godina, koji su pod vodstvom inženjera Bojana Slavujevića, izradili svoju vlastitu videoigru, kojoj će se moći pristupiti na posebnoj platformi, te će djeca svoje radove moći podijeliti s obitelji i prijateljima.
Na radionici izrade filmskih plakata ukupno je sudjelovalo 30 djece u dobi od 5 do 12 godina, a koji su, nakon pogledana četiri kratka animirana filma u sklopu programa “Krenimo od 0”, izradili vlastiti filmski plakat za film koji ih se najviše dojmili, te će na taj način filmovi dobiti i svoju promociju kroz poglede dječjih očiju.
Prijavljene sudionice razgovarale su na temu položaja i potreba žena u kontekstu današnje industrije, a iz razgovora je proisteklo nekoliko ideja i inicijativa za pokretanje platforme koja će svoje prvo izdanje imati na narednom festivalu.
Program je okrunio razgovor s Jelenom Miholjević, koja je u intimnom i posebnom razgovoru i okruženju, predstavila svoju prvu zbirku poezcije “Taj glas”, ali i podijelila mnoge uvide i sjajne priče iz svog života i bogatog radnog iskustva.
Iako se još jedno izdanje privelo kraju, program Industrija iz sigurnog sidrišta isplovljava na more novih aktivnosti uz mnoštvo iznenađenja za velike i male.